Basında ADO

ADO Grup olarak geleneksel hale getirilen ve bu yıl onuncusu düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Mustafa Sak Başarı Ödülleri, Mühendislik Fakültesi mezunlarından üstün başarı göstererek dereceye giren öğrencilere muhteşem bir törenle takdim edildi. Bu sene toplam 18 öğrenci Mustafa Sak Başarı Ödülünü almaya hak kazandı. Mezun olan tüm öğrencilere hayatlarında başarılar diliyoruz.

OSBÜK OSB Yıldızları 2022 Araştırması ödül töreninde Adopen; “En Çok İstihdam Sağlayan Firma” ve “En Çok Stajyer İstihdamı Sağlayan Firma” kategorilerinde ödülleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan, Satış Grup Başkanımız Serpil Onan almıştır.

ADO Grup olarak geleneksel hale getirilen ve bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Mustafa Sak Başarı Ödülleri, Mühendislik Fakültesi mezunlarından üstün başarı göstererek dereceye giren öğrencilere muhteşem bir törenle takdim edildi. Bu sene toplam 19 öğrenci Mustafa Sak Başarı Ödülünü almaya hak kazandı. Mezun olan tüm öğrencilere hayatlarında başarılar diliyoruz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan, “İlk 1000 İhracatçı Firma 2021”araştırmasına göre, 273. sıradan 245. sıraya yükselerek Ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz.

Basın Yansımaları:

DHA : TİM’in ‘İlk 1000 İhracatçısı’ listesinde
NNC Haber : ADOPEN Başarıya doymuyor
Varış Haber : ADOPEN, Tim1000 ihracatçı firma listesinde 28 basamak yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 2021 yılı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında, ADOPEN 213. sırada yer alarak yükselişini sürdürdü.

Basın Yansımaları:

DHA : ADOPEN, ilk 500'de 13 basamak birden yükseldi.
Gün Haber : ADOPEN, 500 sanayi kuruluşu içinde 13 basamak birden yükseldi.
CNN TURK : ADOPEN, ilk 500'de 13 basamak birden yükseldi.
Lider Gazete : ADOPEN, ISO 500’de: “Gururla Büyüyoruz”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Kente Önem Katanlar (KÖK) Ödülleri sahiplerini buldu. Firmamız "Döviz Kazandırıcı Hizmetler - İhracat Döviz Geliri" kategorisinde birincilik ödülüyle birlikte “Türkiye'nin İlk 500 Sanayi Kuruluşu” arasında yer alarak iki ödüle birden layık görülmüştür.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'nin düzenlemiş olduğu İhracatın Yıldızları 2020 ödül töreninde Adopen olarak; BAİB üyesi firmalar arasında ikinci sırada olmanın ayrıca Kimyevi Maddeler ve Mamülleri sektörü ihracatı birinciliği ödülünü almanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020” araştırmasını açıkladı. ADOPEN, listede 226. sırada yer alarak istikrarlı duruşunu sergilemeye devam etti.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) gerçekleştirmiş olduğu ödül töreni gecesinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mustafa SAK 2016 Yılı “Demir ve Demir Dışı Metaller Sektörü” ile “Kimyevi Maddeler ve Mamülleri Sektörü” ihracatı performansı ile ülkemiz adına yapmış olduğu değerli katkılarından ötürü takdir belgesi almaya layık görülmüştür.

Yönetim Kurulu Başkanımız adına bu belgeyi Mali ve İdari İşler Grup Başkanımız Sayın Altay Kadir YÜKSEL almıştır.

İstanbul Sanayi Odası ( ISO ) 2018’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesini açıkladı. ADOPEN geçtiğimiz yıla göre sıralamadaki yerini 23 sıra birden yükselerek 2018 yılının en büyük sanayi kuruluşları arasında 239. sırada yerini aldı. ADOPEN gerçekleştirmiş olduğu yurt içi ve yurt dışı yatırımları ile Türkiye ve Antalya’nın gururu olmaya devam ediyor.

Sektörün öncü markası ADO Grup ailesi yurtiçi pen bayilerinden oluşan 800 kişiyi Antalya’da gerçekleştirdiği bayi toplantısında bir araya getirdi.

Üretim faaliyetlerini 20 yıldır, artan üretim hacmi ve yükselen işgücü sayısı ile Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki entegre tesislerinde devam ettiren Adopen., PVC sektöründe yurt içinde faaliyet gösteren 800 kişilik bayileri ile 3-5 Kasım tarihlerinde, Antalya - Tekirova’da bir araya geldi.

2017 yılının değerlendirilip; 2018 yılına ait strateji ve hedeflerin görüşüldüğü bayi toplantısı, Ado Satış Grup Başkanı Sn. Serpil Ocak Onan’nın açılış konuşması ile başladı. Ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden Murat Sağman, gerçekleştirdiği sunumunda Türkiye’nin genel ekonomisi ve 2018 yılı beklentilerine yönelik keyifli bir sohbet ile misafirleri bilgilendirdi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından biten toplantı sonrası misafirler öğle yemeği yemek üzere toplantıdan ayrıldılar.

Toplantı sonrasında akşam gala yemeğinde bir araya gelen Adopen bayileri ödül töreninin ardından sanatçı Mustafa Keser’in şarkıları ile eğlenceli bir gece geçirdi. Şarkılara eşik eden bayiler gecenin ilerleyen saatlerinde piste çıkarak dans edip gönüllerince eğlendiler.

Adopen olarak AOSB 2015 Yılı En Başarılı Firmalar Ödülleri’nde

  • En fazla ihracat yapan firmalar,
  • En yüksek istihdam sağlayan firmalar,
  • En yüksek satış hasılatı yapan firmalar,
  • En yüksek kadın istihdam sağlayan firmalar

Türkiye’nin birinci 500 büyük firması Kategorilerinde aldığımız 5 ödülün gururunu ve mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz.

ANTALYA´da 2015 yılının kurumlar ve gelir vergisi rekortmenleri, en çok ihracat yapan ve istihdam sağlayan Antalya ekonomisinin ´en´lerini oluşturan 43 firma ve kişi ödüllendirildi. ADOPEN iki ödülle yine geceye damgasını vurdu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Geleneksel Ödül Töreni, ATSO Konferans Salonu'nda yapıldı. Ödül töreninde 2015 yılının kurumlar ve gelir vergisi rekortmenleri, Türkiye'nin ilk 500 ve ikinci 500 dev sanayi kuruluşları arasında yer alan Antalya firmaları, en çok döviz ve istihdam sağlayan firmalar olmak üzere toplamda Antalya ekonomisinin 'en'leri durumundaki 43 firma ve kişi ödüllendirildi.

ATSO'nun ödül törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO meclis üyeleri ve çok sayıda işadamı ve davetli katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan telgraf gönderdi. 

Daha önceki ödül törenlerine katılan siyasi parti temsilcileri konuşma yaparken, bu kez programda yer almadı. 

ANTALYA İŞ DÜNYASININ GURUR GÜNÜ

Antalya iş dünyasının gurur günü olduğunu belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP ve MHP'li genel başkan yardımcıları ve milletvekillerine iş dünyasının yanında oldukları için teşekkür etti. Antalya'nın ekonomisi nasılsa Türkiye'nin ekonomisinin de öyle olduğunu kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Antalya'nın ekonomisinde yaşanan sıkıntılar Türkiye ekonomisinde de yaşandı ve bütün aksilikler üst üste geldi. Terör, Suriye ve 15 Temmuz darbesi, bunlardan zararı Türkiye ekonomisi de Antalya da gördü" dedi. Rusya krizi sonrasında ATSO'nun hazırladığı rapor doğrultusunda birçok desteğin alınabildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, Rusya ile sağlanan mutakabat sonrası işlerde bir miktar açılma sağlandığını, ama 2016'da yaşanan sıkıntıların 2017'ye de sarkacağının görüldüğünü söyledi.

İSTİHDAMA YÜZDE 50 VERGİ KOLAYLIĞI

İş dünyasının en büyük iki sıkıntısının istihdam maliyeti ve finansman olarak belirlendiğini anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak İŞKUR'la önemli bir proje hayata geçirdiklerini ve mesleki teknik iş kursları açıldığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Tarlada, fabrikada, turizmde nerede elemana ihtiyacınız varsa size maliyeti olmaksızın yetiştiriyoruz ve günlük 50 TL cep harçlığı ve sağlık sigortası yapılıyor. Yetiştikten sonra o elemanı 4.5 yıl istihdam ederseniz vergi yükünün yüzde 50'si düşüyor. Bundan istifade edin. Lütfen bunlardan istifade edin. Bundan en çok yabancı yatırımcılar istifade ediyor. İşin farkındalar ve siz de farkına varın. Bunu baba oğluna yapmaz bu fırsatı kaçırmayın" diye konuştu.

VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENLERE YÜZDE 5 ÖDÜL GELİYOR

İkincisinin de 2010'dan bu yana dile getirilen iki konu olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Gününde vergisini ödeyen arkadaşlarımızın genel bir şikayeti var ve ben de bunların içindeyim. Herhangi bir sebepten dolayı vergisini ödemekte zorlananlara yönelik devletimiz kolaylık çıkartıyor. Ama diğer tarafta vergisini düzenli ödeyenler için hiç mi ödül olmayacak? Ama vergisini düzenli ödeyenler için de bir ödül gelmesi lazım dedik ve Maliye Bakanımız bir talimat verdi. Bununla ilgili çok yakında müjdeyi alacağız, yüzde 5'lik bir ödül düzenlemesi" dedi. 

DAMGA VERGİSİ ÇAĞDIŞI

Diğerinin de damga vergisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, damga vergisinin çıkarılma sebebinin çok komik olduğunu ve geçmişte hayvanları damgalamak için çıkartılan bir vergi olduğunu belirterek, “Damga vergisi artık dünyada bir örneği yok. Hangi vergi çıkarsa o üstümüzde kalıyor. Geçmişte hayvanları damgalamak için çıkartılan vergi ve neredeyse her attığımız adımda ve yazdığımız kağıtta damga vergisi demek durumundayız. Artık sadece tek bir nüsha için damga vergisi ödenecek ve aslında tamamen kalkması için Maliye Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

YÜZDE 9.90 FAİZ MÜJDESİ

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin krediye ulamakta çok zorluk çektiğini dile getiren TOBB Başkanı, “Türkiye'deki tüm oda ve borsalar olarak parmağımızı taşın altına koyuyoruz. Yıllık faizin 9.90 olacağı bir müjdeyi inşallah sizlere duyuracağız. Bütün üyelerimiz bankacılık sistemi içinde kredi alabilecek noktadaysa kredi alabilecek" dedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Antalya'ya Fen Lisesi inşaatının başladığını ve 2017'de hizmete gireceğini de dile getirdi.

'HERKESİ YANIMIZDA GÖRMEYİ ARZU EDERDİK'

Ödül törenin açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin ise konuşmasında sitemde bulundu. Bu ödül töreninin 29 yıldır kesintisiz yapıldığına dikkat çeken Davut Çetin, “Bu törende, bizler ve devletimiz vergi, ihracat, istihdam şampiyonlarına teşekkür ederiz. Bunun için devletimizin bütün zirvesine davette bulunuruz. Bu yıl Antalyalı işadamlarının en zor yılı olmuştur. Bu nedenle bugün herkesi yanımızda görmeyi arzu ederdik" dedi. 

2016'NIN BİR AN ÖNCE BİTMESİNİ İSTEDİ

016'nın bir an önce gitmesini ve daha huzurlu bir yeni yılın gelmesini dilediği ve sabırsızlıkla beklediğini belirten Davut Çetin, “2016 bizim için ibret yılı oldu. Şahsen ben, bu yıl, kendim için sağlığın, ailenin, dostluğun değerini daha iyi anladım. Antalya için turistin değerini, Antalya için Rusya'nın değerini daha iyi gördük. Türkiye içinse demokrasinin değerini, büyük Türk milletinin asaletini çok daha iyi anladık. Atatürk'ün değerini ise her zaman, her gün daha iyi anlıyoruz" dedi.

ANTALYA İÇİN GÖRÜLMEMİŞ BİR YIL OLDU

2016'nın Antalya ekonomisi için de daha önce görülmemiş bir yıl olduğunu anlatan Çetin, “Hasar tespiti için özellikle ticaret sektöründe geniş bir anket çalışması yaptıklarını söyledi. Meclisteki küçük bir ankete göre üyelerin yarısının satışlardaki düşüş nedeniyle çalışan sayısını azalttığını belirten Çetin, “Arkadaşlarımızın yüzde 20'si kredi kullanamadıklarını belirtti. Fakat en önemli sorun ne kredi, ne faiz, ne enflasyon. İki büyük sorun durgunluk ve alacak tahsilatı olarak çıktı. Destek önlemi vergi indirimi, alacak tahsilatını hızlandıracak düzenlemeler" dedi.

2017'DEN BEKLENTİLER OLUMLU DEĞİL

2017 beklentilerinin de olumlu olmadığına değinen ATSO Başkanı, bunun da en büyük nedenini ülkemiz gündeminde bitmeyen tartışmalar olarak gösterdi. Hükümet desteklerinden de bahseden Çetin, buna rağmen Antalya turizmi, tarımı, ticareti, sanayisinin ekonomik afet yaşadığını belirterek, şunları söyledi; “Bu yıl ilk kez vergi tahsilatımız azaldı. Kayıtlı çalışan sayımız yüzde 12 oranında düştü. 2 bin işyerimiz SGK kaydından çıktı. Karşılıksız çek oranımız yüzde 8'e ulaştı. Türkiye'nin turizm geliri 8 milyar dolar civarında azaldı. Sadece domates ihracatında 110 milyon dolar kaybettik. Bu yıl 10 ayda Antalya tarımında enflasyon oranı eksi yüzde 10'dur. Ürünün bol olduğu nisan ve mayıs aylarında ortalama fiyat düşüşü yüzde 40 oldu. Böylece tarım sektörümüzde gelir kaybımız 1.5 milyar liraya ulaştı."

ANTALYA'NIN 'EN'LERİ

GELİR VERGİSİ-TİCARİ KAZANÇ: Yılmaz Turgan 4 milyon 9 bin TL. Mehmet Dikmen-Dikmenoğlu Ticaret 2 milyon 408 bin TL. İzzet Münir Uzun 2 milyon 146 bin TL.

KURUMLAR VERGİSİ: Fraport İçtaş Antalya Havalimanı 290 milyon 305 bin TL. Güneş Ekspres Havacılık 255 milyon 780 bin TL. PGS Otelcilik Turizm 79 milyon 252 bin TL

TEMSİLCİLİKLER GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ BİRİNCİLERİ: Akseki gelir vergisi Mehmet Çetintaş 88 bin TL. Akseki kurumlar vergisi Ömer Duruk Tesisleri 830 bin TL. Kemer gelir vergisi Mehmet Ziya Şimşek 262 bin TL. Kemer kurumlar vergisi Antalya Yaşam Hastanesi 10 milyon 577 bin TL. Elmalı gelir vergisi Zühtü Koloğlu 355 bin TL. Elmalı kurumlar vergisi Sarıoğlu Otomotiv 732 bin TL. Gazipaşa gelir vergisi Mustafa Uysal 1 milyon 182 bin TL. Gazipaşa kurumlar vergisi Cemal Şenol Gıda ve Temizlik 921 bin TL. Korkuteli gelir vergisi Yaşa Sancaktar 291 bin TL. Korkuteli kurumlar vergisi Nur Gıda 1 milyon 793 bin TL. Serik gelir vergisi Hasibe Kumbul 437 bin TL. Serik kurumlar vergisi Nunhems Tohumculuk 14 milyon 568 bin TL. 

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMETLER

SEYAHAT ACENTALARI: MP Turkey Turizm 298 milyon 246 bin Dolar. Tantur Turizm Seyahat 173 milyon 27 bin Dolar. Kilit Global Turizm Seyahat 98 milyon 709 bin Dolar.

KONAKLAMA TESİSLERİ: Özaltın Otel İşletmeleri 56 milyon 563 bin Dolar. Sertaş Turizm 18 milyon 918 bin Dolar. Gitaş Turizm 13 milyon 469 bin Dolar.

İHRACAT DÖVİZ GELİRİ: Adopen Plastik ve inşaat 98 milyon 749 bin Dolar. AGT Dış Ticaret 51 milyon 593 milyon Dolar. Eti Elektrometalurji 44 milyon 944 bin Dolar. 

YAŞ MEYVE VE SEBZE İHRACATI: Meykon Meyve ve Kaynak Suları 12 milyon 494 bin Dolar. Koç Zirai Ürünler 6 milyon 497 bin Dolar. Beyazkule Tarım Ürünleri 4 milyon 510 bin Dolar. 

SÜS BİTKİLERİ VE MAMÜLLERİ İHRACATI: Çiçekçiler Birliği Dış Ticaret 6 milyon 492 bin Dolar. Flowerland Tarım 5 milyon 859 bin Dolar. Fleurantalya Süs Bitkisi Üretim 3 milyon 647 bin Dolar.

TÜRKİYE'NİN İLK 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI VE ÜRETİMDEN SATIŞLAR: AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret 542 milyon 80 bin TL. Adopen Plastik ve İnşaat 451 milyon 180 bin TL. Yörükoğlu Süt ve Ürünleri 307 milyon 923 bin TL. 

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI VE ÜRETİMDEN SATIŞLAR: Ekiciler Süt 220 milyon 244 bin TL. Eti Elektrometalurji 149 milyon 324 bin TL. Ankutsan Antalya Kutu Sanayi 120 milyon 606 bin TL. Antalya Enerji Üretim 114 milyon 560 bin TL. 

EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN İLK ÜÇ FİRMA: Galeri Kristal Turizm 6 bin 555 kişi. Fine Otel Turizm 3 bin 711 kişi. TT Hotels Turkey Otel Hizmetleri 2 bin 703 kişi.

Akdeniz Üniversitesi 2016/2017 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni Haziran Ayında Akdeniz Üniversitesi Stadyumunda gerçekleştirildi.

Ado Grup olarak geleneksel hale getirilen ve bu yıl altıncısı düzenlenen Akdeniz Üniversitesi Mustafa Sak Başarı Ödülleri,Mühendislik Fakültesi ve Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu mezunlarından üstün başarı göstererek dereceye giren öğrencilere muhteşem bir törenle takdim edildi. Bu sene toplam 24 öğrenci Mustafa Sak Başarı Ödülünü almaya hak kazandı.

ADO Group  , sanayii - üniversite işbirlikteliğini bir sosyal sorumluluk projesi olarak kabul etmiş olup , ve her yıl aynı etkinliği desteklemektedir. Geleceğimizin teminatı olan  donanımlı ve üretken gençlerimize  bundan sonraki yaşamlarında başarılar dileriz.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği  2015 Geleneksel Ödül Töreninde, İhracat Döviz Geliri sıralamasında Adopen bir kez daha liderliği bırakmadı.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaların 2014 yılında elde ettikleri başarıların ödüllendirildiği ‘Antalya OSB 2014 Yılı En Başarılı Firmalar Ödül Töreni’ Akra Barut Otel’de gerçekleşti. 12 kategoride 87 sanayicinin ödül aldığı görkemli törende ADOPEN 7 Ödül alarak en çok ödül alan firma olmuştur

ADOPEN Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mustafa SAK Duayen Sanayici Ödülüne layık görülürken, En yüksek Satış Hasılatı Yapan Firma, En Fazla İhracat Yapan Firma, En yüksek Kurumlar Vergisi ödeyen Firma, En Yüksek İstihdam Sağlayan Firma, En yüksek Kadın İstihdam Sağlayan Firma ve En Yüksek İhracat Artışı Sağlayan Firma kategorilerinde ADOPEN ödüllerini almıştır.

1956 yılında temelleri atılan ADO Grup, Nisan 2014’ten itibaren ürünlerine bir yenisini ekledi. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Hindistan’da üretim yapan ADO Grup’un hem Türkiye’de hem de mevcut yurt dışı fabrikalarının yanlarında (yanında) alüminyum profil üretimine yönelik yatırımları kapsayan bir proje başlattığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa SAK, “Antalya’da yatırımın birinci fazı olan 25 bin metrekarelik kapalı alanda kurulan alüminyum tesislerinde Ado Alüminyum markası ile alüminyum yapı ve sanayi profilleri üretimine başlandı. Ülke çapında yaygın bayi ağı ile talebi karşılamak için satışa başlayan şirket yurtdışında sahip olduğu satış ağı ile ihracatta da kısa süre içinde söz sahibi olmayı hedefliyor” dedi.

SO 500’de 295. sırada yer alan Adopen’in amiral gemisi olduğu ADO Grup, dört ülkedeki (Türkiye, Rusya, Ukrayna, Hindistan)15 üretim tesisinde üretip yaklaşık 60 ülkeye sattığı 20’den fazla marka ve binlerce ürün çeşidini Logo Yazılım bünyesinde faaliyetini sürdüren Netsis çözümleri ile yönetecek. Sadece bir pencere açılım sisteminin 100 parçadan oluştuğu çok bileşenli üretim yapısını Netsis Enterprise ile en verimli şekilde yönetmeye hazırlanan ADO Grup, tüm üretim süreçleri ile beraber satıştan satın almaya, maliyet muhasebesinden yönetim raporlamalarına, İK’dan mobil uygulamalara uzanan Türkiye’nin en büyük süreç otomasyonu projelerinden birine imza attı. Projenin 3,5 yılda tamamlanması hedefleniyor.

ADO Grup’un kurumsal e-dönüşüm projesinin başlangıç toplantısında konuşan, Logo Yazılım CEO’su Mehmet Buğra Koyuncu, “Türkiye’nin en büyük kurumsal kaynak planlama (ERP) projelerinden birini başlatıyoruz.” diyerek bu ölçüde projelerin kurgulanmasının sıradan bir iş olmadığına işaret etti. Koyuncu, “Bu proje yalnızca bir yazılım projesi değil, aynı zamanda bir kurumsal yönetim yolculuğu. 3,5 yılda muhakkak yeni teknolojiler gelişecek ve yeni iş modelleri oluşacaktır. Bugün, bu önemli yolculuğun ilk günü.” dedi.

ADO Grup CFO’su Altay Kadir Yüksel, projeyi iş yapış şekilleri ve kurum kültürünü uçtan uca etkileyecek bir değişim projesi tanımlayarak başladığı konuşmasında, “Araştırmalar gösteriyor ki, dünyada kapsam olarak bu büyüklükte ERP projelerinin beklenti ile örtüşmeyen sonuçlara ulaşma riski oldukça fazla. Bu nedenle ADO Grup olarak, Yönetim Kurulu’muzda desteği ile, her türlü riski minimize edecek tedbirler aldık. Teknik ve süreçsel altyapımızı ve yetkin insan kaynağımızı hazır hale getirdik. Birlikte çalışacağımız çözüm ortağımızı seçerken oldukça titiz davrandık. Ülkemizi yazılım sektöründe 30 yıldır başarı ile temsil eden Logo’nun, Netsis Enterprise ürün ailesini tercih ettik. Projenin başarısında çalışanlarımızın kurumsal dönüşüme olan inançlarının büyük önemi var. Sistem gelişimi ile birlikte insanlarımıza ve süreçlerimize odaklanamaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. ERP projesi, grubumuzun sinir sistemi olacak.” dedi.

Pencere ve kapı sistemleri alanında toplamda dokuz farklı ürün grubunda üretim tesisleri ve Ado Alüminyum, Ado Kapı, Wintech, Pladeck, Deckado, Panado, Plaspen, Sakelli gibi markaları bünyesinde barındıran Adopen’in yanı sıra ve aksesuar sistemleri üretim şirketi Accado ile Ado Grup’un Rusya ve Hindistan’da bulunan şirketlerini kapsayan proje, dünya çapında bine yakın bayi ve 2.000’nin üzerinde çalışanın kullanımına sunulacak.

9. Uluslararası Kapı İhtisas Fuarında #‎ADOKAPI markamızın yüksek teknoloji ile üretilmiş, dışarıda ne olursa olsun evlerinizde konforu ve güveni bir arada uzun yıllar yaşamanızı sağlayan ürünleri tanıtıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK himayelerinde düzenlenen “Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi” etkinliği kapsamında gerçekleştirilen açılış töreninde, yaptığı tasarım başvuruları dolayısıyla Türk Patent Enstitüsü tarafından Adopen’e plaket takdim edildi. 5 Kasım 2014 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte plaketi Adopen adına ADO Grup Kurumsal İlişkiler Direktörü Güven BERKteslim aldı.

1956 yılında temelleri atılan ADO Grup, Nisan 2014'ten itibaren Ado Alüminyum ile ürünlerine bir yenisini daha ekledi. ADO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa SAK Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Hindistan’da üretim yaptıklarını belirterek "Entegrasyon öngörüsü içinde hem Türkiye'de hem de mevcut yurt dışı fabrikalarının yanında alüminyum profil üretimine yönelik yatırımları kapsayan bir proje başlattık" dedi. Ado Alüminyum ihracatta söz sahibi olmayı hedefliyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Adopen tesislerinde düzenlenen törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya Vali Yardımcıları Turan Eren ve Mehmet Kurdoğlu, Türk Kızılay’ı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, Türkiye'nin ilk yüz nakli ile dünyanın kadavradan ilk rahim naklini yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak ve ADO Grup Başkan Yardımcısı Aslan Yaman ile davetliler katıldı. Mustafa Sak, ADO Şirketler Grubu ve ADOPEN olarak sosyal sorumluluklara duyarlı olduklarını söyledi. Konuşmaların ardından Özet, Sak'a yaptığı bağıştan dolayı teşekkür plaketi verdi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) faaliyet gösteren 2012 yılının en başarılı sanayicilerine düzenlenen gecede ödülleri verildi. Antalya’nın önde gelen iş dünyasının ve protokolün katıldığı gecede “Üretimden en yüksek satış hasılatı gerçekleştiren firma” sıralamasında birincilik ödülünü ADOPEN'e verildi. Ödülü ADO Grup Başkanı ve ADOPEN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak aldı

Antalya’nın bir numaralı sanayi kuruluşu olan Adopen, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin özel ödülüyle onurlandırıldı. Cemiyet tarafından basın-yayın mensuplarının mesleki başarılarını ödüllendirmek amacıyla her yıl basın ödülleri veriliyor. Bu ödüllerin son yıla ait olanları da, seçkin üyelerden oluşan jürinin titiz değerlendirmesi sonucu açıklandı. Değişik dallarda başarılı bulunan ve ödüllendirilen gazetecilerin yanı sıra, Cemiyet adına kurumlara verilmekte olan ödüle bu yıl Adopen layık görüldü.

Adopen’le ilgili ödül kararı şu ifadeyle açıklandı: “Bu yıl Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Kurum Özel Ödülünü; Cemiyetimizin ve gazetecilik mesleğinin gelişimine, ayrıca Antalya’nın ekonomik gelişimi, tanıtımı ve kentin marka değerine sağladığı katkı nedeniyle ADOPEN firmasına verme kararı almıştır.”

Karar üzerine bir açıklama yapan ADOPEN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, şunları söyledi: “Gazeteci dostlarımız ve onların seçkin örgütü olan Antalya Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen bu ödülden Adopen büyük onur duymaktadır. ADO Şirketler Grubu’na bağlı bütün kuruluş ve markalar, dünyanın her yerinde faaliyet göstermekte ve büyük ülkemizin adını şerefle temsil etmektedirler. Bunun yanında Antalya gibi bir dünya kentinden doğmuş olmamız bize ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Her türlü faaliyetimizde Antalya’yı ve bölge insanını göz ardı etmeden gelişmeyi gözetiyoruz. İnanıyoruz ki kurumlar kendi çevrelerine katkı yaptıkları ölçüde evrensel boyutta da insanlık kültürüne katkı sağlayacaklardır.”

Global PVC pencere üreticisi ADOPEN’in reklam ajansı LOTS İstanbul, geçtiğimiz yıl başladığı kampanyaya yeni bir bakış açısı getirerek sürdürülebilir iletişimle karşımızda. Geçtiğimiz yıl 6 ülkede yer alan ADOPEN fabrikalarını gezip, fabrika çalışanları ile bir ev uğruna çalışmanın değerini anlatan LOTS İstanbul, yeni reklam filminde son tüketici ile arasında bağ kurmaya çalışıyor.

Her kesimden herkes, bir ev uğruna çalışırken katlanılan zorlukları anlatan film, paralel hayatları konu alıyor. Marka aynı şekilde dijital alanda bir ev uğruna vazgeçilen ve katlanılan deneyimleri takipçilerine soruyor, deneyimlerini merak ediyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) 2011 yılı değerlendirmeleri üzerinden verdiği geleneksel ödüller törenle dağıtıldı.

Türkiye'nin en büyükleri içinde yer alan firmalarla değişik kategorilerde en fazla vergi veren, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) en fazla prim ödeyen Antalya şirketleri her yıl olduğu gibi, bu yıl da ödüllendirildi. ATSO Konferans Salonu'nda yapılan '2012 Geleneksel Ödül Töreni'ne Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Antalya iş dünyasından konuklar katıldı.

Uzun süredir ülkenin en büyükleri arasında Antalya’yı ilk sırada temsil eden Adopen, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ve bütün dünyada saygınlık göstergesi sayılan ‘Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi’ listesine bu yıl 266. sıradan girmeyi başardı. Adopen, Türkiye’de sadece PVC pencere profili üretimiyle uğraşan şirketlerin de birincisi konumunda bulunuyor. Turizm ve tarımdaki önemine paralel olarak Antalya’nın adını sanayide de en öne taşımayı başaran Adopen ’in lideri İşadamı Mustafa Sak, bu sonuçtan dolayı ASO’nun layık gördüğü ödülü, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın elinden aldı

Bakan Yazıcı ödül dağıtımı esnasındaki konuşmasında, ödül almaya hak kazananları kutladı ve bu başarılarla Antalya'nın dünyada önemli marka şehirlere aday olduğunu söyledi. Törende birer konuşma yapan Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da, Antalya’nın farklılık yaratan bir il olmasına vurgu yaparak, bu başarıyı gösteren ve Antalya adını bir marka olarak geliştirenleri kutladılar.

Bir işadamı için en mutlu gün, hiç şüphesiz yaptırdığı okulun ilk mezuniyet törenidir. İşadamı ve ADO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak’ın yaptırdığı fakülte de ilk mezuniyetini verdi ve bu törende duygulu anlar yaşandı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni, Atatürk Konferans Salonu'nda yapıldı. 200 mühendisin diploma aldığı törene, Rektör Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Abit Demircan, hayırsever işadamı Mustafa Sak, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Feramuz Özdemir, akademisyenler ile öğrenci aileleri katıldı. Dekan Feramuz Özdemir, konuşmasında öğrencilere yaşamları boyunca başarı dileğinde bulundu, fakültenin yapımını gerçekleştiren işadamı Mustafa Sak'a teşekkür etti. Prof.Dr. Özdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başarılı işadamlığının dışında hayırseverliğiyle de adını duyuran Mustafa Sak’a minnet borcumuz var. Onu örnek alınız. Hepinizin içinde bir Sak saklı, onu ortaya çıkarınız. 3-4 ay sonra karşıma 'İş buldum' diye değil, 'İş kurdum' diye gelin. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Adopen’in bünyesindeki Adokapı, “Altın Marka” ödülünü kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Antalya’da Adopen tesislerinde üretilen Adokapı, tüketicilerin en çok beğendiği ve tercih ettiği ürün olarak Tüm Tüketicileri Koruma Demeği (TTKD) tarafından geçen yılın “Altın Marka” ödülüne layık görüldü. TTKD son bir yıl içinde tüketicilerden gelen bütün tepkileri değerlendirerek kalite açısından beğeni derecelerini ölçtürdü. Değerlendirme sonunda ahşap kapı sektöründe Adokapı’nın bütün kullanıcılar tarafından “Yılın En İyi Ürünü” olarak nitelendiği anlaşıldı. Dernek bunun üzerine, Türkiye tüketicilerine gösterdiği saygı dolayısıyla Adokapı’yı “Altın Marka” olarak seçti. Tüketiciden tam not alan firma, dünya markası olma yolunda ilerliyor. Adokapı, pencere profili üretiminde lider kuruluş kabul edilen Adopen ‘in bünyesinde yer alıyor. Ahşap kompozit ve mdf kapılar üreten Adokapı, kuruluşunun ardından kısa sürede kendisini kabul ettirdi. Türkiye çapında yaygın bayi ağı ile ürünlerini tüketici ile buluşturan Adokapı, “Altın Marka” ödülü ile başarısını ispatladı. Konusunda Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük fabrikası olan Adokapı ürünleri, toplam 185 bin metre karelik kapalı alana sahip Adopen bünyesinde entegre üretim tesislerinde uluslararası kalite standartlarında üretiliyor. Ülke çapında 1700 bayi ile talebi karşılamak için satışa başlayan Adokapı, yurtdışında da sahip olduğu yaygın satış ağı ile ihracatı hedefliyor. Günde 1000 kapı üretim ve satış ile pazar lideri konumunda olan Adokapı, önümüzdeki 3 yılda günlük 3000 kapı üretim ve satış hedefliyor.

ADOPEN’in 25 gün boyunca 22 kişilik bir ekip tarafından toplamda 6 ülkede çekimleri gerçekleştirilen yeni reklam filmi yayına girdi. Filmde rol alan oyuncular özellikle ADO Grup çalışanları arasından seçildi. Reklam filminde küresel bir PVC pencere üreticisi olan ADOPEN’nin tüm dünyadaki fabrikalarında uygulanan üretim felsefesi anlatılıyor.

Üretim sektörü ve sanayi girişimciliği dedesi Mustafa Sak’tan devraldığı bir miras… Şu anda dünyanın 30’tan fazla ülkesine ihracat yapan Adopen firması, Türkiye’deki sayılı firmalardan biri… Başarısının sırrını 'Yola çıktığım zaman ürünümle uluslararası iş yapabilirim' sözleriyle açıklayan Mustafa Sak, sektöründe lider. En yüksek bütçeyi ARGE ve yıllık reklam bütçesi olarak ayıran Mustafa Sak, dünyadaki en gelişmiş teknolojileri kullanarak üretim yapıyor. Tamamen otomasyona dayalı, adeta uzay üssünü andıran fabrikasının 200 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu söyleyen Sak, Antalya’ya yeni yatırımlar yapacağının da haberini verdi. Kazancının önemli bir kısmını da hayır işleri için kullanan genç iş adamı, söz sosyal sorumluluk projelerinden açıldığında bu yaptıklarının bir insanlık vazifesi olduğunu söyledi. Birçok okul yaptırarak, bir eğitim gönüllüsü olan Mustafa Sak, geleceğin aydınlık yüzlerinin gizli kahramanı…
Dedesinden kalan bir aile geleneğini devam ettiren Sak, Kurban Bayramı’nda işçilerine kurban dağıtmaya devam ediyor. Aile geleneklerine ve ailesine düşkünlüğüyle bilinen Mustafa Sak için dedesinden miras kalan bu gelenek onun vazgeçilmezi…
Son derece alçakgönüllü ve esprili anlatımıyla bize önemli açıklamalar yapan Mustafa Sak’la, gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde Antalya’dan, Antalyaspor’dan, yatırımlarından ve hayallerinden konuştuk.

PVC pencere ve kapı sektöründe ilkleri gerçekleştiren Mustafa Sak yakında çok farklı bir projeyle gündeme geleceklerinin de sinyalini verdi.

Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan törenle işadamı Mustafa Sak tarafından yaptırılacak olan Mühendislik Fakültesi'nin temeli atıldı. Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe, Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve konukların katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlandı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe'nin Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak'a teşekkür plaketi vermesiyle tören tamamlandı. Adopen daha önce başladığı ve yapımını tamamladığı iki önemli projeye ilave olarak Mühendislik Fakültesi inşaatı ile üniversitedeki 3'ncü projeye imza attı.

Hayırsever işadamı ve ADO Grup Başkanı Mustafa Sak'a Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenen törenle Üstün Hizmet Ödülü verildi. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in de katıldığı törende hayırsever işadamı Mustafa Sak'a Üstün Hizmet Ödülü, TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından verildi. Antalya Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Hayırsever işadamı Mustafa Sak, eğitim ağırlıklı pek çok hizmeti gerçekleştirdi. Endüstriyel Teknik Okul laboratuvarlarının yapımı, üniversite bünyesinde madde bağımlıları için merkez yapımı, meslek yüksekokulunun yapımı, bir endüstri meslek lisesinin doğrama bölümünün yapımı, bir ilköğretim okulu ile bir öğrenci yurdunun tadilatı, bir ilkokula zihinsel engelliler sınıflarının yapımı ve sağlık ocağı, lojman, spor tesisleri, cami, talebe yurdu, karakol ve huzurevi gibi kamu binalarının tadilatlarını gerçekleştirdi."

Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

ürkiye Büyük Millet Meclisi'nin Üstün Hizmet Ödülü vereceği kişiler belli oldu. Adopen ‘in geç patronu Mustafa Sak da bu büyük onura layık görüldü. Kent ve ülke ekonomisine yaptığı katkılardan dolayı bu ödüle layık görülen Sak, ödülünü önümüzdeki günlerde törenle alacak.

ARGE çalışmalarıyla geliştirdiği CRP sistemini ilk kez pencerelerde kullanan Antalyalı Adopen, profil ayrı, destek sacı ayrı uygulamasına son verdi. Adopen, daha güçlü izolasyonu sağlayan CRP ile ses, ısı, su ve rüzgâr izolasyonunu tam olarak sağlayan bu sistem ile Almanya'da konusunda dünyanın en prestijli enstitüsü IFT Rosenheim'dan kalite belgesi almaya hak kazandı.

İstanbul Sanayi Odası'nın 2004 Türkiye'nin 500 büyük kuruluşu listesinde 127 basamak birden yükselerek 411. sıradan 284. sıraya yerleşen Antalyalı Adopen firması dünya markası olmayı hedefliyor. Şirketin Moskova'daki yeni tesislerinde de önümüzdeki aylarda üretime geçileceği belirtiliyor.

Adopen Genel Müdürü Ahmet Yazgan, başta pencere olmak üzere imal ettiği PVC ürünlerinde bir "dünya markası" olma yönünde çabalarını yoğunlaştıracaklarını vurguladı. Adopen ‘in ihracat yaptığı markalar arasında Adopen, Plaspen ve Wintech bulunduğunu belirten Yazgan, şöyle devam etti:

"Rusya pazarı plastik sektörü açısından en büyük pazar olacak. Büyüyen bir pazar olduğu için tercih ediyoruz. Rus pazarına olan ihracatımız tesis devreye girince o fabrika üzerinden olacağından şimdiden alternatif pazarlara bakıyoruz. Avrupa ve Amerika kıtasından alternatif pazarlara bakıyoruz. Amacımız global bir oyuncu olmak."

Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin henüz PVC pencereyi tanımadıklarını belirterek, "Bu ülkeler 1980'lerin Türkiye'si gibi. PVC pencerenin P'sini bilmiyor. Müthiş bir pazar potansiyelleri var. Türk PVC sektörü kaliteli üretimle kendi aştı. Çevre ülkeler henüz PVC pencereyi tanımadıkları için Türkiye bölgenin PVC üretim üssü olacak" dedi.

Antalya merkezli Adopen Plastik, İstanbul'da faaliyet gösteren Plaspen'i satın aldı. Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, Plaspen'in bünyelerine katılmasıyla üretim kapasitelerinin 15 bin tondan 22 bin tona çıktığını vurgulayarak, ürün çeşitlerinin de 200'e yükseldiğini söyledi. Adopen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak, fiyat konusunda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Fuarlarımız

Logolar

Fotoğraf Galerisi