X
Yine Adopen yine 2 ödül
aplus asmall areset

ANTALYA´da 2015 yılının kurumlar ve gelir vergisi rekortmenleri, en çok ihracat yapan ve istihdam sağlayan Antalya ekonomisinin ´en´lerini oluşturan 43 firma ve kişi ödüllendirildi. ADOPEN iki ödülle yine geceye damgasını vurdu.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Geleneksel Ödül Töreni, ATSO Konferans Salonu'nda yapıldı. Ödül töreninde 2015 yılının kurumlar ve gelir vergisi rekortmenleri, Türkiye'nin ilk 500 ve ikinci 500 dev sanayi kuruluşları arasında yer alan Antalya firmaları, en çok döviz ve istihdam sağlayan firmalar olmak üzere toplamda Antalya ekonomisinin 'en'leri durumundaki 43 firma ve kişi ödüllendirildi.

ATSO'nun ödül törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO meclis üyeleri ve çok sayıda işadamı ve davetli katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan telgraf gönderdi. 

Daha önceki ödül törenlerine katılan siyasi parti temsilcileri konuşma yaparken, bu kez programda yer almadı. 

ANTALYA İŞ DÜNYASININ GURUR GÜNÜ

Antalya iş dünyasının gurur günü olduğunu belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP ve MHP'li genel başkan yardımcıları ve milletvekillerine iş dünyasının yanında oldukları için teşekkür etti. Antalya'nın ekonomisi nasılsa Türkiye'nin ekonomisinin de öyle olduğunu kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Antalya'nın ekonomisinde yaşanan sıkıntılar Türkiye ekonomisinde de yaşandı ve bütün aksilikler üst üste geldi. Terör, Suriye ve 15 Temmuz darbesi, bunlardan zararı Türkiye ekonomisi de Antalya da gördü" dedi. Rusya krizi sonrasında ATSO'nun hazırladığı rapor doğrultusunda birçok desteğin alınabildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, Rusya ile sağlanan mutakabat sonrası işlerde bir miktar açılma sağlandığını, ama 2016'da yaşanan sıkıntıların 2017'ye de sarkacağının görüldüğünü söyledi.

İSTİHDAMA YÜZDE 50 VERGİ KOLAYLIĞI

İş dünyasının en büyük iki sıkıntısının istihdam maliyeti ve finansman olarak belirlendiğini anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak İŞKUR'la önemli bir proje hayata geçirdiklerini ve mesleki teknik iş kursları açıldığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Tarlada, fabrikada, turizmde nerede elemana ihtiyacınız varsa size maliyeti olmaksızın yetiştiriyoruz ve günlük 50 TL cep harçlığı ve sağlık sigortası yapılıyor. Yetiştikten sonra o elemanı 4.5 yıl istihdam ederseniz vergi yükünün yüzde 50'si düşüyor. Bundan istifade edin. Lütfen bunlardan istifade edin. Bundan en çok yabancı yatırımcılar istifade ediyor. İşin farkındalar ve siz de farkına varın. Bunu baba oğluna yapmaz bu fırsatı kaçırmayın" diye konuştu.

VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENLERE YÜZDE 5 ÖDÜL GELİYOR

İkincisinin de 2010'dan bu yana dile getirilen iki konu olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Gününde vergisini ödeyen arkadaşlarımızın genel bir şikayeti var ve ben de bunların içindeyim. Herhangi bir sebepten dolayı vergisini ödemekte zorlananlara yönelik devletimiz kolaylık çıkartıyor. Ama diğer tarafta vergisini düzenli ödeyenler için hiç mi ödül olmayacak? Ama vergisini düzenli ödeyenler için de bir ödül gelmesi lazım dedik ve Maliye Bakanımız bir talimat verdi. Bununla ilgili çok yakında müjdeyi alacağız, yüzde 5'lik bir ödül düzenlemesi" dedi. 

DAMGA VERGİSİ ÇAĞDIŞI

Diğerinin de damga vergisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, damga vergisinin çıkarılma sebebinin çok komik olduğunu ve geçmişte hayvanları damgalamak için çıkartılan bir vergi olduğunu belirterek, “Damga vergisi artık dünyada bir örneği yok. Hangi vergi çıkarsa o üstümüzde kalıyor. Geçmişte hayvanları damgalamak için çıkartılan vergi ve neredeyse her attığımız adımda ve yazdığımız kağıtta damga vergisi demek durumundayız. Artık sadece tek bir nüsha için damga vergisi ödenecek ve aslında tamamen kalkması için Maliye Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütüyoruz" dedi. 

YÜZDE 9.90 FAİZ MÜJDESİ

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin krediye ulamakta çok zorluk çektiğini dile getiren TOBB Başkanı, “Türkiye'deki tüm oda ve borsalar olarak parmağımızı taşın altına koyuyoruz. Yıllık faizin 9.90 olacağı bir müjdeyi inşallah sizlere duyuracağız. Bütün üyelerimiz bankacılık sistemi içinde kredi alabilecek noktadaysa kredi alabilecek" dedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Antalya'ya Fen Lisesi inşaatının başladığını ve 2017'de hizmete gireceğini de dile getirdi. 

'HERKESİ YANIMIZDA GÖRMEYİ ARZU EDERDİK'

Ödül törenin açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin ise konuşmasında sitemde bulundu. Bu ödül töreninin 29 yıldır kesintisiz yapıldığına dikkat çeken Davut Çetin, “Bu törende, bizler ve devletimiz vergi, ihracat, istihdam şampiyonlarına teşekkür ederiz. Bunun için devletimizin bütün zirvesine davette bulunuruz. Bu yıl Antalyalı işadamlarının en zor yılı olmuştur. Bu nedenle bugün herkesi yanımızda görmeyi arzu ederdik" dedi. 

2016'NIN BİR AN ÖNCE BİTMESİNİ İSTEDİ

2016'nın bir an önce gitmesini ve daha huzurlu bir yeni yılın gelmesini dilediği ve sabırsızlıkla beklediğini belirten Davut Çetin, “2016 bizim için ibret yılı oldu. Şahsen ben, bu yıl, kendim için sağlığın, ailenin, dostluğun değerini daha iyi anladım. Antalya için turistin değerini, Antalya için Rusya'nın değerini daha iyi gördük. Türkiye içinse demokrasinin değerini, büyük Türk milletinin asaletini çok daha iyi anladık. Atatürk'ün değerini ise her zaman, her gün daha iyi anlıyoruz" dedi. 

ANTALYA İÇİN GÖRÜLMEMİŞ BİR YIL OLDU

2016'nın Antalya ekonomisi için de daha önce görülmemiş bir yıl olduğunu anlatan Çetin, “Hasar tespiti için özellikle ticaret sektöründe geniş bir anket çalışması yaptıklarını söyledi. Meclisteki küçük bir ankete göre üyelerin yarısının satışlardaki düşüş nedeniyle çalışan sayısını azalttığını belirten Çetin, “Arkadaşlarımızın yüzde 20'si kredi kullanamadıklarını belirtti. Fakat en önemli sorun ne kredi, ne faiz, ne enflasyon. İki büyük sorun durgunluk ve alacak tahsilatı olarak çıktı. Destek önlemi vergi indirimi, alacak tahsilatını hızlandıracak düzenlemeler" dedi. 

2017'DEN BEKLENTİLER OLUMLU DEĞİL

2017 beklentilerinin de olumlu olmadığına değinen ATSO Başkanı, bunun da en büyük nedenini ülkemiz gündeminde bitmeyen tartışmalar olarak gösterdi. Hükümet desteklerinden de bahseden Çetin, buna rağmen Antalya turizmi, tarımı, ticareti, sanayisinin ekonomik afet yaşadığını belirterek, şunları söyledi; 

“Bu yıl ilk kez vergi tahsilatımız azaldı. Kayıtlı çalışan sayımız yüzde 12 oranında düştü. 2 bin işyerimiz SGK kaydından çıktı. Karşılıksız çek oranımız yüzde 8'e ulaştı. Türkiye'nin turizm geliri 8 milyar dolar civarında azaldı. Sadece domates ihracatında 110 milyon dolar kaybettik. Bu yıl 10 ayda Antalya tarımında enflasyon oranı eksi yüzde 10'dur. Ürünün bol olduğu nisan ve mayıs aylarında ortalama fiyat düşüşü yüzde 40 oldu. Böylece tarım sektörümüzde gelir kaybımız 1.5 milyar liraya ulaştı."

ANTALYA'NIN 'EN'LERİ

GELİR VERGİSİ-TİCARİ KAZANÇ: Yılmaz Turgan 4 milyon 9 bin TL. Mehmet Dikmen-Dikmenoğlu Ticaret 2 milyon 408 bin TL. İzzet Münir Uzun 2 milyon 146 bin TL.

KURUMLAR VERGİSİ: Fraport İçtaş Antalya Havalimanı 290 milyon 305 bin TL. Güneş Ekspres Havacılık 255 milyon 780 bin TL. PGS Otelcilik Turizm 79 milyon 252 bin TL.

TEMSİLCİLİKLER GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ BİRİNCİLERİ: Akseki gelir vergisi Mehmet Çetintaş 88 bin TL. Akseki kurumlar vergisi Ömer Duruk Tesisleri 830 bin TL. Kemer gelir vergisi Mehmet Ziya Şimşek 262 bin TL. Kemer kurumlar vergisi Antalya Yaşam Hastanesi 10 milyon 577 bin TL. Elmalı gelir vergisi Zühtü Koloğlu 355 bin TL. Elmalı kurumlar vergisi Sarıoğlu Otomotiv 732 bin TL. Gazipaşa gelir vergisi Mustafa Uysal 1 milyon 182 bin TL. Gazipaşa kurumlar vergisi Cemal Şenol Gıda ve Temizlik 921 bin TL. Korkuteli gelir vergisi Yaşa Sancaktar 291 bin TL. Korkuteli kurumlar vergisi Nur Gıda 1 milyon 793 bin TL. Serik gelir vergisi Hasibe Kumbul 437 bin TL. Serik kurumlar vergisi Nunhems Tohumculuk 14 milyon 568 bin TL. 

DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMETLER

SEYAHAT ACENTALARI: MP Turkey Turizm 298 milyon 246 bin Dolar. Tantur Turizm Seyahat 173 milyon 27 bin Dolar. Kilit Global Turizm Seyahat 98 milyon 709 bin Dolar.

KONAKLAMA TESİSLERİ: Özaltın Otel İşletmeleri 56 milyon 563 bin Dolar. Sertaş Turizm 18 milyon 918 bin Dolar. Gitaş Turizm 13 milyon 469 bin Dolar.

İHRACAT DÖVİZ GELİRİ: Adopen Plastik ve inşaat 98 milyon 749 bin Dolar. AGT Dış Ticaret 51 milyon 593 milyon Dolar. Eti Elektrometalurji 44 milyon 944 bin Dolar. 

YAŞ MEYVE VE SEBZE İHRACATI: Meykon Meyve ve Kaynak Suları 12 milyon 494 bin Dolar. Koç Zirai Ürünler 6 milyon 497 bin Dolar. Beyazkule Tarım Ürünleri 4 milyon 510 bin Dolar. 

SÜS BİTKİLERİ VE MAMÜLLERİ İHRACATI: Çiçekçiler Birliği Dış Ticaret 6 milyon 492 bin Dolar. Flowerland Tarım 5 milyon 859 bin Dolar. Fleurantalya Süs Bitkisi Üretim 3 milyon 647 bin Dolar.

TÜRKİYE'NİN İLK 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI VE ÜRETİMDEN SATIŞLAR: AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret 542 milyon 80 bin TL. Adopen Plastik ve İnşaat 451 milyon 180 bin TL. Yörükoğlu Süt ve Ürünleri 307 milyon 923 bin TL. 

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI VE ÜRETİMDEN SATIŞLAR: Ekiciler Süt 220 milyon 244 bin TL. Eti Elektrometalurji 149 milyon 324 bin TL. Ankutsan Antalya Kutu Sanayi 120 milyon 606 bin TL. Antalya Enerji Üretim 114 milyon 560 bin TL. 

EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN İLK ÜÇ FİRMA: Galeri Kristal Turizm 6 bin 555 kişi. Fine Otel Turizm 3 bin 711 kişi. TT Hotels Turkey Otel Hizmetleri 2 bin 703 kişi.